funiQ logo

This article is not available in English. This is the Hungarian version of the article.

Balatonendréd

A Siófoktól 15 kilométerre lévő, 1400 fős község első írásos említése 1082-ből származik. Nevét templomának védőszentjéről, Szent Andrásról kapta. A veszprémi majd a fehérvári káptalan birtoka is volt.

A település, egykori várával együtt a XVI. század közepén került török uralom alá. A hódoltság korának emlékét dűlőnevei őrzik: Duda-hegyen volt a török bég mulatóhelye, a Rózsa-hegyen pedig rózsakertje. A török kor után a megfogyatkozott lakosság pótlására német telepesek érkeztek a XVIII. században.

1908-ban honosította meg a településen Kájel Endre református tiszteletes és felesége a csipkekészítést, néhány év alatt európai hírnévre tett szert az endrédi csipke. Az általános iskolában a csipkeverést ma is oktatják.

Érdekes látnivaló a Duda-hegy oldalában található „Barát-lik”, valószínűleg a tihanyi apát dézsmaszedő pincéje volt, a török időkben a lakosságnak szolgált menedékül, később a híres betyárnak, Patkó Bandinak lehetett búvóhelye.

Karnyújtásnyira a zsúfolt, nyüzsgő Balaton-parttól nyugalom és csend fogadja az idelátogatót.

Túraajánlatok

Látnivalók

Szent András-templom

A copf stílusú római katolikus templom 1744-ben épült az enyészetté lett vár helyén. Berendezése, főoltára, gyóntató- és szószéke, orgonája XVIII. századi, rokokó formákkal. Klasszicista stílusú mellékoltára a XIX. század első feléből származik.

Református templom

A református templomot 1790 körül emelték, majd közel száz év múlva felújították. Szürke falait magas fenyők veszik körül, bejárata és tornya a többi somogyi településhez hasonlóan a "türelmi rendelet" miatt az utcával ellentétes oldalra épült. A templom ónkupái az iparművészet remekei.

Az endrédi csipke

A Kájel Csipkeházat Kájel Endre református tiszteletes gyermekei hozták létre édesapjuk, az endrédi csipke meghonosítójának emlékére. 1908-ban honosította meg a településen Kájel Endre és felesége a csipkekészítést. A múzeumban több, mint két szobára való, 80 féle csipke van tablókon, vitrinekben elhelyezve. A gyűjtemény Magyarországon egyedülálló, az itt látható csipkék csaknem egy évszázad termékei. Gyakori minta a pókos, a virágos, a tulipános, a szegfűs és liliomos. Az Európa-szerte híres csipke 1908-22 között élte fénykorát.

A Csipkeház hitelesen mutatja be a helyi csipkeverés múltját és változásait.

Csipkebokor tanösvény

A tanösvény 8 kilométer hosszan hét megfigyelőhelyen kalauzolja végig az érdeklődőket. A túra során az őshonos növény- és állatfajok életéről olvashatnak a látogatók a kihelyezett információs táblákon. A tanösvény érinti az endrédi halastavakat, és az útvonal legmagasabb pontján kialakított pihenőhelyről a Balaton panorámájában gyönyörködhetnek a túrázók.

Egyéb látnivalók: Nepomuki Szent János-szobor, Csipke- és hagyományőrző kiállítás, I. és II. világháborús emlékmű, kopjafa